Nauka języków obcych, a zabawa

09.10.2017

 

 

 

Dzień Zwierzaka w Piekarczyku obchodziliśmy w wersji polskiej oraz angielskiej, maluszki żłobkowe przyswajały zwierzaczki w wersji polskiej, zaś starsze maluchy przyglądały się zwierzakom w wersji angielskiej. Jak wiecie, u nas język angielski to integralna część dnia. Dzieci uczą się przez zabawę, bo przecież na tym polega dzieciństwo. Czasem Rodzic pragnąc dla swojego dziecka jak najlepiej "zalewa go" zajęciami dodatkowymi, twierdząc, że później będzie mu lepiej, iż będzie bardziej wykształcony. Pamiętajmy drodzy Rodzice że "trawa nie rośnie szybciej, gdy się ją ciągnie w górę". Może nie nauczymy Waszych dzieci czytać, lecz postaramy się wszczepić im miłość do książki. Już niedługo wprowadzamy Bajkoterapię. Najlepszym startem dla naszych dzieci są pozytywne emocje, dzięki którym młody człowiek zawsze będzie miał otwarty i chłonny na wiedzę umysł, pozdrawiam, Ola.

  

  

*********************************************************

  

Rozwój dziecka

20.09.2017

 

 

 

Maluchy żyjąc i dorastając w swoim środowisku, chcą radośnie w nim uczestniczyć. Chyba każdy rodzic się ze mną zgodzi, że nasze dzieci są twórcze z samej swej natury. To zależy od nas jakie warunki stworzymy tym małym odkrywcom na „spróbowanie” różnych form aktywności czy zachęcimy do podejmowania różnorodnych działań. Przedszkole to miejsce, w którym dzieci powinny dostać propozycje różnych celów, lecz drogę do nich powinny wybrać same. My wyznaczamy różne cele, a drogę tworzą nasze Maluchy. Ola.

  

  

*********************************************************

  

Adaptacja dziecka (część 2)

03.08.2017r.

  

  

   

  

(…) Tym wspaniałym okresem w życiu naszym oraz naszego dziecka jest moment wejścia w grupę. Nawet jeśli początkowo dziecko wyraża głośny protest to jest to reakcja na nową sytuację. Małe dziecko kształtuje swój stosunek do świata zewnętrznego na podstawie narzuconego przez rodziców i opiekunów wzorca zachowań. Drodzy Rodzice czy wiecie że, nasze dzieci głównie uczą się przez modelowanie zachowań? Uczenie się przez modelowanie to w rzeczywistości naśladowanie zachowań innych – w szczególności autorytetów. Tym autorytetem w wieku dziecięcym oprócz NAS Rodziców jest również Pani Nauczycielka oraz rówieśnicy. Chyba zauważyliście już jak to działa? Moralizowanie naszego dziecko nie przynosi takich samych efektów jak pokazanie mu odpowiedniego wzorca zachowań swoją osobą. Małe dzieci bardzo szybko uczą się podporządkowywać, a w dalszej kolejności samodzielnie przestrzegać pewnych społecznych norm i reguł zachowania się, które obowiązują w rodzinie lub w przedszkolu (…)
Ola.

  

  

*********************************************************

  

Adaptacja dziecka (część 1)

28.07.2017r.

  

  

  

Wielu rodziców pyta mnie o okres adaptacji dziecka w żłobku/przedszkolu. Potocznie okres adaptacji traktowany jest jako krótki odcinek czasu poprzedzający wrzesień. W naszej placówce okres adaptacji rozpoczniemy z dniem 28.08.2017r. W ostatnim tygodniu sierpnia będzie możliwość przyprowadzenia dziecka na parę godzin dziennie. Jednak proszę pamiętać, że okres adaptacji jest sprawą indywidualną każdego malucha i może on trwać znacznie dłużej. Należy wiedzieć, iż adaptacja to mechanizm człowieka, którego efektem jest zdolność przystosowania się do danej sytuacji; raz wyuczony przewija się w naszym życiu w różnych okresach. Jako psycholog jestem ZA zindywidualizowanym podejściem do każdego dziecka więc jeśli będzie taka potrzeba to rodzic będzie miał możliwość wsparcia pociechy swoją obecnością. Akceptacja przez dziecko nowej rzeczywistości zależy w dużej mierze od akceptacji i pozytywnego nastawienia rodziców. Każdy rodzic inaczej przeżywa kolejny etap w swoim życiu jakim jest podzielenie się swoim najmniejszym szczęsciem ze społeczeństwem, jednak MY rodzice musimy pamiętać, iż to właśnie dla naszego dziecka rozpoczyna się wspaniały okres w życiu, który pozwoli mu na wszechstronny rozwój (…)
Ola.

  

*********************************************************